×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Изработен 3Д проект за адреналински парк, се бараат средства за негова реализација (видео)

  15.09.2021 11:06 | Сузана Николиќ

  Граѓанската иницијатива „Скејтленд“ изработи 3Д модел за изградба на адреналински парк во Куманово. Паркот ќе се наоѓа покрај спортската сала, а ќе содржи стази за велосипедизам и за скејтбординг, како и и простор за организирање на разни фестивали и културни настани за младите. 

  Изработен 3Д проект за адреналински парк, се бараат средства за негова реализација (видео)

  „Паркот отвара можност за разни настани. Замисла ни е првиот позначаен настан да биде „Графити фест“, каде младите уметници ќе можат слободно да се изразуваат и да цртаат, да се препуштат на својата имагинација и да уживаат во овој нов концепт на младински простор“,- изјави Сара Стефановска, која работеше на проектот.

  Иницијативата за изградба на адреналински парк, ја поддржа Општина Куманово и одреди локација за таа намена. Идејата за ваква содржина беше поддржана од младите во градот, кои учествуваа на теренската и онлајн анкета, како и на фокус групите кои беа организирани во проектот. 

  Средства за реализација на проектот ќе се бараат од буџетот на Општината, но и странските донации и фондови. 

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk