×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Kултурната програма успешно се реализира

  11.03.2010 10:15 | KumanovoNews

   Секторот за култура и спорт до крајот на март ќе реализира неколку програмски содржини подржани од Советот на Куманово, и со тоа ќе го заврши првиот квартал од годишната програма.

  Kултурната програма успешно се реализира

   -Денеска ќе се одржат традиционалните карадачки поетски средби на албански јазик, а во текот на месецот ќе се распише и меѓународниот конкурс за Мартовски есеј на Друштвото за наука и култура „Парадигма„, за кој резултатите ќе бидат објавени во јуни годинава.На 28 март го имаме натпреварување во аранжирање на икебани за празникот „Цветници„, а на 31 март, по 4 пат ќе се одржи Велигденски концерт во Соборниот храм „Свети Никола„- вели раководителот Жика Крстевски.

   Со оваа манифестација завршува првиот квартал од годината, а веќе е испланирана програмата за следните месеци со многу побогати културни настани.