×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Кумановци ќе протестираат во вторник

  17.08.2012 08:27 | KumanovoNews

   Незадоволството од поскапувањата на струјата, парното и нафтата, кумановци ќе го изразат на протест на Градскиот плоштад.

  Кумановци ќе протестираат во вторник

   На фреквентните локации во градот веќе се излепени плакати на здружението„ Аман„ на кои се повикуваат граѓаните во вторник да дојдат на протестот во 18 часот.

  По објавувањето на информацијата на Кумановоњус имаше голем интерес од граѓаните. Тие веднаш не контактираа на социјалните мрежи. Координативен состанок е оддржан вчера. Јас денеска попладне ќе знам точно кој е организаторот, но тоа е група на индивидуалци. Сега се прави национална мрежа. Идејата е секој град секој вторник да протестира се до исполнување на барањата - вели Александар Гочев, иницијатор на протестите.

  Гочев истакна дека интерес за организирање на протести има во Тетово, Гостивар, Прилеп, а за Велес, Штип сеуште нема конкретни детаљи и допрва ќе се договара.

  Симпатизерите на двете најголеми партии не губеле време и на плакатите во градот напишале навредливи пораки.