×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  „Лесново 2009“ во Куманово

  10.02.2010 13:00 | KumanovoNews

  Утре вечер во Изложбениот салон на Центар за култура „Трајко Прокопиев“ ќе биде отворена изложба на слики од 18-та Меѓународна ликовна колонија „Лесново 2009“.

  „Лесново 2009“ во Куманово

  На изложбата ќе учествуваат: Владимир Темков, Маја Анастасова, Доротеј Нешевски, Горан Ѓорев, Ѓоко Антониев, Дејан Марков, Ивица Николов, Зоран Арсовски, Ана Милетиќ и Маја Крстева.

  Се работи за млади ликовни уметници,сликари и скулптори, кои сликаат со акрилни или маслени бои на платно кои беа сместени во реновираните простории на Основното училиште „Лесново“. Тоа престанало да работи уште во 60-тите години на XX век, а просторијата за сликање е училница со сочувани стари клупи за учениците, како и постојаната поставка на етнографски предмети од тој крај, која евоцира една впечатлива народна традиција.

  Ликовната колонија „Лесново“ е основана 1992 година од Домот на култура „Злетовски рудар“ во Пробиштип а се одржува во Лесново. Во Домот се чуваат над 300 дела од познати македонски уметници како и млади сликари, графичари и скулптори кои своите први самостојни обиди во ликовната уметност ги направиле токму на оваа колонија.

  Изложбата се организира во соработка со Домот на културата „Злетовски рудар“ од Пробиштип, а ќе биде отворена 23 фебруари. Почетокот е закажан за 19.30 часот

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk