×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Локалната администрација поблиску до европските пари

  26.02.2010 15:59 | KumanovoNews

    Локалната администрација денеска присуствуваше на третата работлиница за изработка на проекти со кои Општината ќе аплицира за средства од Инструментот за претпристапна помош на ЕУ.

  Локалната администрација поблиску до европските пари

  -Проектот за обука на администрацијата е првиот чекор до пристапот до европските пари.Занеме дека е изготвена програма на ниво на Евопрската унија ИПА-2007-2013 во која Македонија како земја -кандидат за влез, може да аплицира за одредени проекти. Само 17 милиони се искористени од предвидените 370 милиони евра за развој на нашата држава.За таа цел ние како најголема Општина мораме да се подготвиме и да се интегрираме во процесот-вели Горан Митевски, раководител на Секторот за Ево-интеграции во Општина Куманово.

  Обуката ја врши Константин-Кос Иванов, експерт за ИПА фондовите, кој ги објасни петте компоненти, како и начинот на кој се аплицира за проектот, неговата подготовка и реализација.

  Една од забелешките на Европската Унија беше дека македонската администрација нема доволно капацитети за реализирање на ИПА-програмата.
  -Токму поради ова не смееме да си дозволиме да стоиме во место, потребно е да покажеме воља и секако резултати. Од друга страна не е само да аплицираме за проект, туку потребно е да покажеме дека можеме одговорно и наменски да ги трошиме програмираните пари, за да не ни се случи замрзнување на средставата како што имаве еден пример кај соседите-изјави тој.

   Проектот се реализира со помош од Италијанската Влада, а општиинската администрација заедно со сите сектори брои околу 170 вработени.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk