×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Ловџии застрелале срна

  18.01.2010 14:19 | KumanovoNews

  Полицаец и тројца негови пријатели- ловџии, отстрелале срна, додека биле на лов на територијата на општината Старо Нагоричане.

   

  Ловџии застрелале срна

  Убиеното диво животно било пронајдено во возило „лада нива„, каде се первезувале О.С. (36), С.З.(36), С.С.(54) и М.С (29) вработен како полициски службеник во Гранична полиција. По предходно добиено оперативно сознание дека е извршено кривично дело „Незаконит лов“, полициските службеници од ПК Старо Нагоричане при СВР Куманово во содејство со ловочуварска служба од Ловечко душтво „ Сокол“ од Куманово го запреле возилото на местото викано Драгоманска кривина на регионалниот пат Пелинце-Куманово. При тоа ја пронашле срната, чие ловење е забрането со Законот за лов.


    За инволвираноста на полицискиот службеник известен е Сектор за внатрешна контрола и професионални стандарди при МВР на РМ.

    СВР Куманово работи на целосно расчистување и документирање на случајот по што ќе бидат поднесени соодветни кривични појави.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk