Ловџии застрелале срна

18.01.2010 15:19 | KumanovoNews

Полицаец и тројца негови пријатели- ловџии, отстрелале срна, додека биле на лов на територијата на општината Старо Нагоричане.

 

Ловџии застрелале срна

Убиеното диво животно било пронајдено во возило „лада нива„, каде се первезувале О.С. (36), С.З.(36), С.С.(54) и М.С (29) вработен како полициски службеник во Гранична полиција. По предходно добиено оперативно сознание дека е извршено кривично дело „Незаконит лов“, полициските службеници од ПК Старо Нагоричане при СВР Куманово во содејство со ловочуварска служба од Ловечко душтво „ Сокол“ од Куманово го запреле возилото на местото викано Драгоманска кривина на регионалниот пат Пелинце-Куманово. При тоа ја пронашле срната, чие ловење е забрането со Законот за лов.


  За инволвираноста на полицискиот службеник известен е Сектор за внатрешна контрола и професионални стандарди при МВР на РМ.

  СВР Куманово работи на целосно расчистување и документирање на случајот по што ќе бидат поднесени соодветни кривични појави.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk