×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Меѓународна изложба на расни кучиња на Градскиот кеј во Куманово

  16.09.2023 13:12 | Оливера Пешевска

  На спортските терени на Градскиот кеј во Куманово се одржа ЦАЦИБ изложба на расни кучиња кој од годинава има меѓународен карактер, а кучињата добиваат меѓународно признаени сертификати и дипломи.

  Меѓународна изложба на расни кучиња на Градскиот кеј во Куманово

  На овогодинешната изложба за  првпат се изложуваат кучиња од повеќе континенти.Едно од нив е од САД, друго од Австралија, а од  Европа има излагачи од Германија, Грција, Италија, Швајцарија, Романија, Србија, Хрватска и Бугарија.

  Манифестацијата е во организација на Кинолошкото друштво „Кинолог“ од Куманово и Клубот за кавкаски овчари на Македонија.

  За оценување беа пријавени  205 кучиња и сите излегоа да се претстават пред судиите.

  „Во последниве неколку години времето не ни идеше во прилог,  изложбите ги одржувавме на дождливо време, ама еве годинава се е како треба. Подготвени сме максимално за изложбата,  а имаме и сончево и убаво време. Исто така,   и одѕивот е голм  и тоа како меѓу излагачите , така и кај публиката од градот“, истакна Марко Митровски, претседател на друштвото „Кинолог“ од Куманово.

  За најдобрите во сите класи и категории беа обезбедни пехари и пригодни награди.

  Судиите-оценувачи на изложбата доаѓаат од Израел, Србија и Македонија, а делегат е претставник од Кинолошкиот сојуз на Македонија,  др.ветеринар Перо Божиновски.

  Генерален покровител на манифестацијата е Општина Куманово, а за организацијата на изложбата  се наменети  и средствата  собрани од котизација на учесниците.