×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Мирослав Костовски најсреќен во Св.Тројца

  19.01.2010 15:24 | KumanovoNews

  Мирослав Костовски (24)  беше најсреќен меѓу пeтнаестината момчиња што утринава се фрлија по крстот во водите во базенот на црквата „Света Троица“. Мирослав и претходните години за Водици скокал по осветениот крст, но верува дека  оваа година ќе биде посебно успешна за него и за неговото семејство.

  Мирослав Костовски најсреќен во Св.Тројца

  Многу сум среќен. Сметам дека фаќањето на крстот е божји благослов. Им посакавум на сите да им се случи истото и им порачувам на сите млади да учествуаат масовно во ваквите православни манифестации - изјави Мирослав.

  Со фаќањето на крстот тој го добива и кумството за наредната година. Од црквата „Св.Троица“ доби подарок телевизор, златно синџирџе и крст.

  По повод празникот Богојавленије - Водици утрово во Света Троица се одржа света литургија , а беше осветена и водата од која верниците си наполнија за здравје, мир и благосостојба.

  Голем празник за нас православците. Многу ми е драго што вака масовно се прославува, а особено ме радуваат младите, кои ни големиот студ не ги спречи да скокаат во осветената вода по крстот - вели една повозрасна госпоѓа.

  За христијанските верници, Водици е еден од најголемите христијански празници за што говори големиот број присутни верници во светите храмови.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk