×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Новогодишниот пазар останува на плоштадот

  07.12.2011 15:00 | KumanovoNews

   Вака одлучиле општинските надлежни служби, откако продавачите најавија дека ќе штрајкуваат ако ги дислоцираат на друго место во градот.

  Новогодишниот пазар останува на плоштадот

  Продавачите на новогодишни украси и текстил ќе останат на малиот плоштад пред Центарот за култура. Вака одлучиле општинските надлежни служби, откако продавачите најавија дека ќе штрајкуваат ако ги дислоцираат на друго место во градот. Задоволни од одлуката тие утринава ги поставуваа тезгињата.

   Вчера попладне нашиот преставник ни кажа дека тука ќе не остават да продаваме. Единствено бараат од нас да ги поставуваме тезгите на плочникот, а не на зеленилото во паркот за да не се уништува. Малку ќе биде тесно помеѓу тезгите, но како било, само да не не бркаат повеќе- велат продавачите.

  Новогодишниот пазар ќе остане во наредните 30 дена, а продавачите уште не ја знаат цената на закупнината што треба да ја платат. Општината и оваа година не набави унифицирани тезги за оваа намена, за да се отстрани градата слика од најлони, картони и даски во центарот на градот во пресрет на празникот.