02. 06. 2020 13:25

Обезбедени се доволни количини на крв за болното дете, семејството се заблагодарува на граѓаните

Обезбедени се доволни количини на крв за болното дете, семејството се заблагодарува на граѓаните

Собрани се доволни количини на крв од групата А негатив, за 14-годишното девојче, кои се неопходни за лекување на нејзината тешка болест.

Семејството се заблагодарува на граѓаните што во толкав број се јавиле да помогнат, по синоќешното објавување на повикот на Кумановоњус.

„Голема благодарност до сите хумани луѓе кои се јавија и понудија помош, но и сите останати граѓани кои ни дадоа поддршка во овие тешки моменти. Бидејќи се` уште се јавуваа граѓаните, сакаме да ги известиме крводарителите дека има доволни количини на крв и дека во моментот акцијата е завршена. Уште еднаш се покажа дека хуманоста нема граници и добрината на луѓето е безгранична во вакви тешки моменти“, - велат од семејството.

Четиринаесет годишното дете е на Скопските клиники и неопходна е крв од групата А Rh негатив за негово лекување.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk