×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Од Куманово ќе има 6 пратеници, од кои 3 од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, по еден од СДСМ, ЗНАМ и Алијанса

  28.05.2024 20:18 | KumanovoNews

  На Бобан Николовски, Бране Петрушевски и Иван Стоилковиќ од коалицијата „Твоја Македонија“ на ВМРО-ДПМНЕ, Оливер Спасовски од СДСМ, Даниел Стојчевски од ЗНАМ и Аљми Азири од Алијансата на Села, им се верификувани пратеничките мандати во Собранието, со што и официјално станаа кумановски претставници во законодавниот дом.

  Од Куманово ќе има 6 пратеници, од кои 3 од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, по еден од СДСМ, ЗНАМ и Алијанса

  Од Липково пратеници се Садула Дураку од ДУИ и Ријад Шакири од Алијанса на Таравари.

  Дали сите ќе останат на пратеничката функција или некој од нив ќе замине во извршната власт, како и тоа дали оваа листа на пратеници ќе биде конечна ќе се знае по формирањето на Владата.

  Иван Стоилковиќ од ДПСМ се спомнува како министер во идната Влада во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците.

  На денешната конститутивна седница за претседател на Собранието беше избран Африм Гаши од Алтернатива за Албанците.