×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Од полноќ повисоки цени на горивата

  18.09.2023 15:07 | KumanovoNews

  Од вечерва на полноќ Еуросупер 95 се зголемува за половина денар, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и  Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) за еден денар по литар. 

  Од полноќ повисоки цени на горивата

  Покачување има и кај Мазутот за 0,964 ден/кг. Бензинот од 98 окатни останува во продажба со досегашната цена.

  Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од вечерва изнесуваат:

  - Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 90,50 (денари/литар)

  - Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 92,50 (денари/литар)

  - Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 87,00 (денари/литар)

  - Масло за горење - Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) - 86,00 (денари/литар)

  - Мазут М-1 НС - 48,268 (денари/килограм)

  Регулаторната комисија за енергетика ја донесе одлуката со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,99% ,поради зголемување на референтните цени на светските пазари.