×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Со позлатена монета и ваучер Општина Куманово ги награди учениците на генерација

  16.06.2022 21:53 | Сузана Николиќ

  Регионалното здружение на просветни работници ги прогласи најдобрите ученици на генерацијата во основните и средни училишта во општините Куманово и Старо Нагоричане. 

  Со позлатена монета и ваучер Општина Куманово ги награди учениците на генерација

  Свеченоста се одржа во Занаетчискиот дом каде беа доделени благодарници и признанија на сите ученици, како поттик да продолжат да го унапредуваат своето знаење и образование.

  Оваа година учениците од општина Куманово добија позлатена монета со грбот на градот и ваучер.  

  „По иницијатива на градоначалникот и Советот на Општина Куманово, во просториите на Општината, на најдобрите претставници на уште една успешна генерација, кои го понесоа епитетот првенец, им беа доделени и монети со позлата и ваучери, со цел да продолжат да ја креираат иднината, која им припаѓа на оние кои веруваат во себе и во своите соништа. Наградите ги доделија секретарот на Општина Куманово Александар Гелевски и претседателката Ивана Геогиевска, како и членови на Совет на Општината“, велат од Општина Куманово.

  Признанието ученик на генерација се организира по повод 24 Мај - Ден на словенските просветители Кирил и Методиј, во организација на Здружението на просветни работници и Општина Куманово преку Секторот за образование.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk