06. 04. 2020 18:15

Осум новозаболени од коронавирус во Куманово

Осум новозаболени од коронавирус во Куманово

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 нови случаи, со што во земјава бројот на регистрирани заболени стигна до 570.

Новозаболените лица по градови се од : Скопје – 4, Куманово – 8, Тетово – 1. Струга – 1 и Штип – 1.

Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:

Скопје – 239

Куманово – 121

Дебар – 49

Штип – 20

Прилеп – 33

Тетово – 29

Струга – 25

Велес – 10

Битола – 6

Охрид – 3

Кавадарци – 2

Гостивар – 4

Гевглелија – 4

Струмица – 2

Крива Паланка- 3

Радовиш -4

Крушево – 2

Кочани – 14

Три лица починаа од коронавирус на Клиниката за инфективни болести. Станува збор за пациент на 40 години од Кочани,  69-годишен пациент од Тетово со тумор на мозок и пациент од Тетово на 65 години без познати минати заболувања. Вкупниот број на починати во земјава стигна до 21.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk