08. 12. 2019 11:56

Плаќал со туѓа картичка откако ги украл податоците на сопственикот

Плаќал со туѓа картичка откако ги украл податоците на сопственикот

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против К.Р.(22) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“.

Пријавениот, во февруари 2019, го искористил невниманието С.К.(51) од Куманово додека плаќал со платежна картичка, ги забележал податоците, по што во периодот од февруари до септември 2019 извршил плаќања од платежната картичка на оштетениот.


2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk