Почина 79-годишен кумановец од коронавирус, тројца новозаболени

22.02.2021 - 22:18

 Еден починат, тројца новозаболени и 6 оздравени од коронавирус, се регистрирани во изминатото деноноќие во Куманово.

Почина 79-годишен кумановец од коронавирус, тројца новозаболени

На ниво на државата во болнички услови по компликации од ковид-19 починаа 13 пациенти. Петмина се од Скопје (76, 70, 61, 58, 54 ), 2 пациенти од Кавадарци (87, 78 ), и по еден пациент од Тетово (73), Куманово (79), Охрид (66), Гевгелија (73), Прилеп (80) и Неготино (61).

Новозаболените се регистрирани во: Скопје – 76, Кавадарци – 19, Неготино – 9, Прилеп – 6, Велес, Охрид и Струга – по 3, Куманово и Тетово – по 2 , Битола – 9, Гостивар, Штип, Кичево, Виница , Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

Во изминатите 24 часа во Ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 10 нови пациенти. На Инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава лежат 625 и има околу 440 празни болнички кревети во Ковид-центрите.

Регистрирани се 342 оздравени пациенти од: Скопје – 101 , Кавадарци – 49, Делчево – 45, Охрид и Струга – по 22, Велес – 18, Прилеп – 14, Неготино – 11, Тетово – 7, Куманово – 6, Гостивар, Демир Капија, Свети Николе и Берово – по 5, Штип – 4, Гевгелија , Радовиш и Валандово – по 3, Битола, Струмица, Крива Паланка, Пробиштип, Демир Хисар и Богданци – по 2, Кочани и Кратово – по 1.

Досега во земјата се направени 503.565 тестирања на ковид-19.

Вкупно ковид дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата се 99.408, оздравеа 89.742, активни случаи се 6.590.


2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk