05. 04. 2020 18:17

Почина уште еден пациент од коронавирус, вкупно пет во Куманово

Почина уште еден пациент од коронавирус, вкупно пет во Куманово

Пaциент од Куманово денеска починал од компликации предизвикани од коронавирус во болницата „8 Септември“, соопшти министерот Венко Филипче.

- Уште едно лице од Куманово во болницата „8 Септември“ во Скопје е починато, потврден е за позитивен на вирусот КОВИД-19 на 1 април,- соопшти Филипче.

 Пациентот бил на 56-годишна возраст.

Со ова, во денешната статистика се евидентирани 5 починати лица од КОВИД-19 од Куманово.

 Досега почина 77-годишен пациент кој бил хоспитализирани во исклучително тешка состојба, потоа пациент на 70- годишна возраст со хипертензија и срцева слабост. Најмладиот е четириесет ипетгодишен кумановец, а првата жртва е 57-годишна жена.

 Куманово е прво по бројот на смртни случаи во државата, втори се Дебар и Струга со по 4 починати, Скопје 3, Тетово и Велес по 1 починат од коронавирус.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk