×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Почнуваат обуки за дефицитарни струки

  14.08.2012 11:25 | KumanovoNews

   Невработените преку Агенцијата за вработување можат да следат обука за странски јазик или за дефицитарни струки како што се агрозаварувачи, сметководители, угостители и други занимања.

  Почнуваат обуки за дефицитарни струки

  Штом јавниот повик ќе излезе во весник, невработените можат да се пријават зависно што ги интересира. Има англиски, германски и турски јазик, а можат да бидат практиканти или да се обучуваат за дефицитарни струки. Обуките ќе траат три месеци и невработените ќе добијат сертификат. Часови по странски јазик ќе има еднаш неделно. Работодавачот нема обврска невработените да ги задржи на работа. Ова е втор циклус од ИПА фондовите. Вакви обуки имаше во јануари - велат од Бирото за вработување.

  Дел од обуките ќе бидат во Куманово, дел во Скопје, а угостителите ќе се обучуваат во Крушево.