×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Подароци за учениците во Старо Нагоричане

  26.12.2018 12:29 | KumanovoNews

  По повод новогодишните и божиќни празници, Обединетата српска заедница од Куманово, подели пакети со топла облека и обувки за учениците во основното училиште Светозар Марковиќ и Интернатот во селото Драгоманце, Општина Старо Нагоричане.

  Подароци за учениците во Старо Нагоричане

  Обединетата српска заедница од Куманово сакаше да им ги разубави празниците на дечињата од руралните средини, а пред се од планинските сека, на кои во овој период од годината им особено неопходна топла облека и соодветни обувки. Со помош на нашите членови и пријатели, ги обезбедивме подароците. Целата акција се одвиваше во координација со градоначалничката Жаклина Јовановска и директорките на улилиштата. Нашата активност нема да застане тука, ние и во наредниот период ќе помагаме на социјално ранливите категории семјства, кои не можат да се снајдат најдобро во ова брзо и турбулентно време, - изјави Часлав Јовановиќ, претседател на здружението.

  Учениците од основното училиште Христијан Тодоровски Карпош, добија новогодишни пакетчиња и елка од Lions Club Куманово.