×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Полицијата вмешана во транспортот на азиланти

  04.03.2010 10:04 | KumanovoNews

   Вработени во СВР Куманово соработувале со агенциите што ги превезувале азилантите во Белгија, а пасошите ги давале „под рака„ за 500 до 1000 евра по човек

  Полицијата вмешана во транспортот на азиланти

   Министерството за внатрешни работи се сомнева дека вработени во Кумановската полиција стојат зад транспортот зад азилантите во Белгија и дека тие издавале пасоши „под рака„ за што земале од 500 до 1000 евра по човек- објавува  весникот „Време„.

   Полицијата веќе почнала да го испитува случајот во соработка со српската полиција откако  утврдила дека истите луѓе се вклучени во превозот на азилантите од регионот на Јужна Србија и Косово.

   За полицијата било симптоматично и тоа што покрај построгата контрола  врз туристичките агенции од кумановскиот регион, бројот на луѓето што патувале во Брисел постојано се зголемувал, а растел и бројот на издадени пасоши. Но и покрај полициската акција и многуте апели од земјава и странство, патувањата од Липково продолжиле. 

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk