×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Поради магла намалена видливост на патот Куманово - Скопје

  24.12.2022 09:55 | Сузана Николиќ

  Видливоста на патот Куманово-Скопје намалена е од 50 до 60 метри, поради појава на магла.

  Поради магла намалена видливост на патот Куманово - Скопје

  „Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Поради појава на магла, видливоста на патниот правец Тетово – Групчин е намалена на 20 – 30 метри, Куманово – Скопје 50 – 60 метри и Катланово – Велес 50 – 100 метри“, соопштува Авто-мото сојузот на Македонија.

  Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

  АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk