×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Познат изгледот на новата општинска зграда

  10.04.2012 15:09 | KumanovoNews

   Денеска беше промовирано идејното решение за новата административната зграда што ќе се гради на локалитетот „Чоробенско ќоше„.

  Познат изгледот на новата општинска зграда

  Објектот ќе зафаќа површина од 15.000 метри квадратни, а ќе има подземна гаража на три ката, 6000 метри квадратни деловен простор и од 7 до 9 000 метри квадрати простор за општинските служби и подрачните министерствата.

  Новиот административно-деловен комплекс ќе се гради со јавно- приватно партнерство. Административниот дел ќе биде сопственост на општината, а комерцијалниот на деловниот партнер кој ќе инвестира во изградба на зградата.

  Зградата ќе се гради кога Општината ќе добие одобрение за кредит од Владата.