×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Пријави против двајца кумановци, осомничени се дека извршиле обљуба и силување врз поранешните сопруги

  11.06.2024 11:36 | KumanovoNews

  Во два одвоени случаи во кумановската полиција е пријавенo дека двајца кумановци извршиле силување и обљуба  врз поранешните сопруги.

  Пријави против двајца кумановци, осомничени се дека извршиле обљуба и силување врз поранешните сопруги

  Во првиот случај, Отсекот за компјутерски криминал и Отсекот за општ криминал при СВР Куманово поднеле две кривични пријави против 25-годишен кумановец поради постоење основи на сомнение за
  сторени кривични дела „злоупотреба на лични податоци“ и „полов напад и силување“.

  „Тој креирал профил на социјални мрежи под лажно име и објавувал експлицитни содржини од неговата поранешна сопруга. При преземањето мерки и извршената анализа на случајот било откриено дека тој извршил и обљуба врз неговата поранешна сопруга, по што бил пронајден и лишен од слобода“, соопшти полицијата.

  Во вториот случај, вчера во 22.00 часот, полициски службеници од СВР Куманово лишиле од слобода 47-годишен кумановец, постапувајќи по претходна пријава дека со закана со остар предмет извршил обљуба врз неговата поранешна вонбрачна сопруга. Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе следува соодветна пријава.