12. 01. 2021 11:47

Приведен кумановец за кражба во здравствена установа

Приведен кумановец за кражба во здравствена установа

На улица "Филип Втори Македонски" во Скопје, вчера во 11.30 часот од слобода е лишен Г.П.(33) од Куманово, сторител на повеќе кривични дела.

По извршен разговор, Г.П. признал дека на 21.12.2020 година во приватна здравствена установа лоцирана на подрачје на Кисела Вода во Скопје, извршил кривично дело "кражба" при што од чанта одзел новчаник во кој имало 15,000 денари како и две платежни картички.

По извршеното кривично дело со едната картичка купил производи во вредност од 30,000 денари додека со другата имал неколку неуспешни обиди за купување. По извршениот разговор, од лицето се одземени неколку картички од банки кои не се на негово име, одземени се исто така и парични средства.

Кај Г.П. исто така е пронајдена и бела прашкаста материја. Против него, по документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk