×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Продолжуваат ИПА обуките за администрацијата

  05.03.2010 14:17 | KumanovoNews

   Администрацијата во Општина Куманово денеска присуствуваше на четвртата работлиница за изработка на проекти за добивање средства за претпристапна фондови на ЕУ.

  Продолжуваат ИПА обуките за администрацијата

   -Локалната власт е заинтересирана за користење на средства од ИПА програмата,конкретно за реализација на проектот мини пречистителни станици во руралните средини. Треба да добиеме грант од аврстриската влада и општината ќе се заодлжи со 4 милиони евра, но сепак недостигаат средства за целосна реализација на проектот.Планираме дополнителните 2,5 милиони евра да ги добиеме од ИПА програмата и заради тоа е неопходно, општинската администарција да е упатена за можностите, начините за аплицирање и користење на средствата од програмата"- вели градоначланикот Зоран Дамјановски.


   Проектот за обука на администрацијата е првиот чекор до пристапот до европските пари.Од подготвената програма на ниво на Евопрската унија ИПА 2007-2013 во која Македонија како земја кандидат може да аплицира за одредени проекти.

   Обуката на администрацијата се реализира со помош од италијанската влада.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk