×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Програмата ФАДН претставена пред земјоделците

  11.02.2010 15:46 | KumanovoNews

  Од Агенцијата за поттикнување и развој на земјоделството и претставници од ресорното министерство денеска пред земјоделците од Старо Нагоричане го презентираа системот за воведување сметководствена мрежа за земјоделските стопанства -ФАДН.

  Програмата ФАДН претставена пред земјоделците

   Програмата има за цел земјоделците да добијат реална претстава за профитабилноста од својата дејност. "Системот има повеќе предности,а овозможува следење на земјоделските стопанства,соодветна анализа и препорака како да се зголеми профитот, но и воведување на мерки за рационална искористеност на ресурсите "- вели Весна Илиевска,координатор на програмата ФАДН од Агенцијата за поттикнување и развој на земјоделството.

    Земјоделците кои се заинтересирани за примена на системот можат да се обратат во канцеларијата за развој и поттикнување и да побараат советник кој ќе изврши потребната анализа.Преоктот предвидува целосна заштита на информациите кои ќе ги даде фармерот,согласно Законот за заштита на лични податоци - информираа на денешната трибина.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk