×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Промоција на монографијата „50 години пчеларство во Куманово и кумановско“ од Бобан Стошевски

  25.05.2023 14:22 | Оливера Пешевска

  Во Занаетчискиот дом, вечерва во 19 часот ќе се одржи промоција на книгата „50 години пчеларство во Куманово и кумановско“  од Бобан Стошевски, претседател на здружението „Пчела“ од Куманово.

  Промоција на монографијата „50 години пчеларство во Куманово и кумановско“ од Бобан Стошевски

  Со промоција на книгата се одбележуваат два важни датуми на здружението „Пчела“ - 50 години од нивното формирање и непрекинато постоење и 20 мај - Светски ден на пчелата.

  „Со двата датума малку доцниме. Промоцијата пред две години не се одржа поради ковид кризата, а датумот 20 мај го промашивме поради немање на слободен термин во салата каде е закажана промоцијата. Но, еве конечно и тоа ќе се случи и нашите членови се навистина возбудени поради настанот“, изјави авторот Стошевски.

  Во креирање на делото со свои материјалиискуства и слики учествувале членови на здружениетоно најголема помош имал од сопругата Валентина Стошевска. Лектор е Слаѓан Спасовски,професор по македонски јазик воедно и промотор на книгата.

  „Ги покануваме сите сегашни и поранешни членови, сите пчелари од Куманово и Кумановско и сите вљубеници во пчелата и пчелните производи како и потенцијалните идни пчеларки и пчелари, да дојдат на промоцијата“, кажа Стошевски.

  Проектот е финасиран од Општина Куманово, приватни фирми, граѓани подржувачи и најголем дел од членовите на Здружението „Пчела“, кое во моментов брои 120 члена.