×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Пуштени во употреба реновираните простории во Здравствен дом и Брза помош во Куманово

  16.11.2023 20:54 | Оливера Пешевска

  Реновираните простории на вакциналниот пункт за деца во Здравствен дом и просториите на Брза помош во Куманово денеска беа пуштени во употреба. На свеченоста присуствуваше министерот за здравство Фатмир Меџити.
              

  Пуштени во употреба реновираните простории во Здравствен дом и Брза помош во Куманово

  „Извршена е замена на прозорци, монтажа на централно греење, опремени се со нов мебел Брзата Помош и Детскиот оддел, ноќната стоматолошката амбуланта има нови работни столови. Заменети се покривите на амбулантата ,,Тоде Мендол". Здравствениот дом Куманово доби и нови апарати за ЕКГ, аудиометар и апарат за офталмолошки скрининг, наменет за кандидати за возачки дозволи,  вработувања, едукација и систематски прегледи. Драго ми е што сега во Куманово здравствените работници ќе имаат подобри услови работа, а пациентите, освен врвна медицинска услуга ќе имаат чувство за достоинство и удобност“, истакна министерот Меџити, кој единствен зборуваше и на македонски јазик.

  Директорот на Фарук Алили кажа дека реконструкцијата траела една година, а инвестицијата е над 11,3 милиони денари, сопствени средства на Здравствен дом Куманово.

  На свеченоста дојдоа функцинерите на ДУИ Али Ахмети, Артан Груби, Арбер Адеми, кои се обратија на присутните гости, вработените и граѓаните, без превод на македонски.