×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Се е подготвено за „Пивтијада 2010„

  18.01.2010 13:33 | KumanovoNews

  Мултимедијалниот цента „Карпино„ ги приведува при крај подготовките за одржување на годинешнава „Пивтијада 2010„. Во сабота се сварија пивтиите, кои на гостите во ресторанот „Грација„ ќе им се поделат утре вечер на самата манифестација.  Се е подготвено за „Пивтијада 2010„

   -Ставивме да се вари месо за 650 чинии пивтии, од кои 450 ќе бидат за потребите на манифестацијата, а околу 170 ќе ги подариме во Домот на стари лица.Минатите години пивтиите ги варевме на традиционален начин во казани, но оваа година поради воведување на хасап-системот, тие се варат во специјален лонец - вели Зоран Павловски, претседател на здружението.

    Куманово е еден од ретките градови каде пивтиите се варат само за Водици, додека другите делови на државата тие се готват во текот на целата година.

    Оваа пивтијада е сема по ред и на неа ќе има учесници од  Србија, Унгарија, Хрватска и други земји.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk