×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Семејното насилство повеќе не се крие

  15.07.2010 10:06 | KumanovoNews

   Во Центрот за социјални работи во Куманово во првата половина од годинава има поднесено над 40 пријави за семејно насилство од кои две се однесуваат за насилство врз мажите.

  Семејното насилство повеќе не се крие

    Жртвите на семејно насилство се почесто бараат помош од надлежните институции и сметаат дека станува збор за проблем во чие решавање треба да се вклучат професионалните служби.

  Откако ќе добиеме пријава ние како институција сме должни да излеземе на терен да ја утврдиме фактичката состојба. При тоа задолжително разговараме со жртвата и со семејството за да знаеме кои конкретни мерки треба да ги превземеме. Потоа ги контактираме и консултираме другите институции судот,полицијата, здравството и доколку  има потреба носиме конкретни решение- вели Елизабета Анѓеловска, социјален работник во одделот за семејното насилство.

  Најчесто жртви на семејното насилство се жени, иако мал број има и мажи,а од насилството најзастапено е  психичкото и физичкото млтретирање. Центарот за социјални работи нуди и бесплатна правна помош на жртивите. Стручениот тим составен од социјален работник, психолог, правник има право за привремена заштита на жртвата и згрижување во шелтер центри.

   Статистиката покажува дека секоја втора жена е жртва на психичко насилство, секоја петта на физичко насилство, додека секоја десетта жена е жртва на сексуално насилство.Но жртвите не се секогаш само жените,иако во многу помал број, но и  мажите се некогаш жртви на семејно насилство.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk