×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Старо Нагоричане - 77 години раст и развој (видео)

  15.11.2021 07:54 | Сузана Николиќ

  Старо Нагоричане прославува 77 години од ослободувањето и 77 години раст и развој во слободна и независна држава.

  Старо Нагоричане - 77 години раст и развој (видео)

  Се споменува уште во стариот турски дефтер од 1519 година, како најголема Нагоричка нахија со дури 114 населени места. Била главна сообраќајница и крстосница од каде започнал развојот на Североисточниот регион.

  Старо Нагоричане функционира како самостојна општина се до 1965 година, кога е укината, за да повторно биде воспоставена локалната самоуправа во 1996 година со новиот закон за територијална организација.

  За време на НОБ, општината е позната по одлучувачките битки во Козјачкиот регион и славниот водач Христијан Тодоровски Карпош, како и по историските одлуки за македонската држава донесени на првото заседание на АСНОМ во манастирот „Прохор Пчински“, во близина на Пелинце.

  Денес, Старо Нагоричане се развива во современа општина со европски перспективи и го гради својот пат на економски, културен и општествен развој.

  Интензивно се градат и обновуваат локалните институции, патната и комунална инфраструктура, се планира урбаниот развој, се одвиваат значајни културни и спортски манифестации. И станува се поатрактивно место за туристите поради природните благодети, чистата околина, како и значајните историските и културни вредности. (комерцијален текст)

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk