×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Старо Нагоричане и Лесковац економски ќе соработуваат

  19.07.2010 08:22 | KumanovoNews

  Најмногу се разговарало за развој на производството на здрава храна и заштита на животната средина. Еден од приоритетите за соработка  на двете општини е  регулација на реката Пчиња.

  Старо Нагоричане и Лесковац економски ќе соработуваат

   Делегација на Општина Старо Нагоричане, предводена од градоначалникот Миодраг Јовановиќ,минатата недела оствари средба со претставници од Регионална Стопанска Комора на Лесковец, Србија.

  На состанокот се разговараше за актуелна состојба во стопанство во Старо Нагоричнане и Лесковец, како и за идна соработка на економски план на двете општини. Најмногу се потенцираше развојот на производството на здрава храна и заштита на животната средина.Еден од приоритетите за соработка е заштита и регулација на реката Пчиња, која предизвика големи штети од поплави во двете држави- се вели во соопштението од Општината.   

  На средбата присуствувала и Бранка Костовска претставник на Стопанска Комора на Србија во Македонија, која била примена од генералниот Секретар на Стопанска Комора на Лесковец, Јовица Ѓорѓевиќ.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk