×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Сточарите од Љубодраг утре повторно ќе протестираат, не даваат да им се уништат свињите кои немаат африканска чума

  16.03.2023 11:28 | Сузана Николиќ

  Жителите на кумановското Љубодраг, утре два часа од 10 до 12 часот ќе го блокираа стариот пат Куманово-Скопје, по најавата на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) дека ќе ги уништуваат свињите, откако пред шест месеци во селото беше регистрирана случај на болеста африканска чума. 

  Сточарите од Љубодраг утре повторно ќе протестираат, не даваат да им се уништат свињите кои немаат африканска чума

  Тие обвинуваат дека целата постапка е многу нелогична, затоа што поминало толку време откако била откриена болеста во едно одгледувалиште, и тврдат дека сега ќе се уништуваат здравите свињи.

  „Протестот ќе трае додека директорот на АХВ не го повлече решението за уништување на свињите, инаку издадено пред 6 месеци кога наводно во едно одгледувалиште во село Љубодраг е угината свиња од афричка чума. Од тогаш нема болни и угинати животни, и затоа нема да дозволиме екипите на АХВ и Ветеринарно-сточарскиот центар „Тодор Велков“ да влезат во селото, и ги повикуваме и жителите на околните села да ни се приклучат на протестот“, стои во соопштението од масната зедница на Љубодраг. 

  Жителите на Љубодраг, Умин Дол и Ново Село протстираа и во октомври, поради истата причина, по што уништувањето на добитокот беше спречено. 

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk