×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Таксистите формираа синдикат

  14.07.2010 12:04 | KumanovoNews

  Околу 200 таксисти ќе членуваат во новиот такси синдикат што ќе се организира во рамките на Регионалниот синдикален совет во Куманово. Во синдикатот за почеток ќе се зачленат 7 здруженија од вкупно 11 колку се регистрирани на територијата на Општина Куманово.

  Таксистите формираа синдикат

  Минатата недела имавме изборен состанок на кој беа изберени претседател и телата на синдикалната организација. Претседател е Александар Живачки, а негов заменик е Момчило Тасевски. Основна цел на ова синдикално здружување на таксистите е да се заштитат нивните права и да се помогне во решавање на одредени проблеми во нивната фела- вели Миле Спасовски, претседателот на Регионлниот синдикат.

   Приоритет во решавањето на проблемите е сузбивањето на нелојалната конкуренција и обележувањето на такси постројките. Веќе е остварена средба на синдикатот со претставници од Локалната самоуправа, а деновиве ќе се сретанат и со претставници на СВР Куманово.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk