×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Утре напладнe танц на матурантите

  20.05.2010 09:03 | KumanovoNews

   300 матуранти од градот, традиционално и оваа година ќе бидат дел од големата матурска парада, што утре истовремено ќе се одржи во седумдесетина европски градови

  Утре напладнe танц на матурантите

   Точно во 12 часот на Градскиот плоштад ќе танцуваат околу 150 пара или 300 ученика, кои досега се пријавиле. Танчерскиот сојуз на Македонија е генерален организатор на балот на ниво на Македонија и заедно со професорите на средните училишта ќе го одиграат Штраусовиот валцер „Летот на лилјакот“ на ист начин како сите матуранти во Европа- рече Жика Крстевски раководителот на Секторот за култура и образование на градот.

   Музиката ќе биде пуштена преку Антена 5 радио дирекно вклучена во програмата на словенечкото радио „Вал 202“ и сите ќе танцуваат на иста кореографија.

  Овој настан е под покровителство на градоначалникот и Советот на Oпштината.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk