×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Во Занаетчискиот дом во Куманово ќе се одбележи 30-годишното партнерство на УСАИД и Македонија

  22.11.2022 21:18 | KumanovoNews

  Во Занаетчискиот дом во Куманово, утревечер (среда), со почеток во 17.30 часот, свечено ќе биде одбележана  30-годишнината од партнерството  на УСАИД со Македонија.

  Во Занаетчискиот дом во Куманово ќе се одбележи 30-годишното партнерство на УСАИД и Македонија

  Јубилејот ќе биде прославен со едночасовна културно-уметничка програма преку која се нагласува соработката на УСАИД  со македонскиот народ во однос на поттикнување на реформите што и помагаат на нашата земја на патот кон евроатлантските интеграции.

  На прославата ќе биде одржан мотивациски говор - „Партнерството е сила“ со Анета Станковиќ Јанковска, модна ревија „Рециклирана убавина“ под менторство на Ирина Тошева со учениците од средните училишта „Перо Наков“ и Гимназија „Гоце Делчев“, концерт на џез бендот на Музичката Академија при Универзитетот „Гоце Делчев", откривање на мурал од Младен Трендевски и изложба на фотографии „Живот поминат заедно”.

  „Низ кампањата за ова 30-годишно партнерство ќе се потенцира како УСАИД го промовира одговорното лидерство за градење одржлив развој“, велат од организацијата.

  Јубилејот  ќе биде одбележан во 8 градови во земјава, а слични настани веќе се организирани и во други градови. Завршната манифестација ќе биде во Скопје на 2 декември.

  Влезот за прославата во Занаетчискиот дом во Куманово е слободен за сите посетители.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk