×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Водовод ги санираше дефектите на главниот вод

  22.02.2010 15:01 | KumanovoNews

   ЈП „Водовод„ во изминатиот период работеше на санирање на последиците од дефектите на водоводната мрежа што за време на новогодишните празници предивикаа прекин на водоснабдувањето во градот.

  Водовод ги санираше дефектите на главниот вод

   Целосно се отстранети недостатоците на цевководот во селото Лопате и на мрежата во населбата Бедиње кај ФЗЦ.

    - Овие две точки се приоритени за санација, бидејќи цевководот е стар повеќе од 30 години. Санацијата ја вршиме со средства од јавното претпријатие. Истовремено се работи и на секојдневните обврски на постините дефекти во водовoдната мрежа - вели Виктор Божиновски, директор на ЈП „Водовод„.

    Во моментот водоснабувањето на градот се овива нормално. Во филтер-станицата на Водовод, од двете акумулации пристигаат 200 л/с вода , и доплнителни 100 литри во секунда од алтернативните извори во селата Проевце и Бедиње.