За Водици крстот ќе се фрла во црковните базени

16.01.2010 16:50 | KumanovoNews

На одбележувањето на големиот православен празник Богојавление - Водици, традиционално во  двете цркви во градот ќе се организира фрлање на светиот крст во црковните базени.

За Водици крстот ќе се фрла во црковните базени

Во цркавата Св. Никола богослужбата ќе започне во 8 часот наутро, по што ќе следува лицитација на крстот. Најголемата понудена ќе му го донесе годинешното кумство на некој од верниците, а со тоа многу здравје, успех и благосостојба - велат од Св.Никола.

Богојавлескиот свет крст ќе се фрла во водите на базенот на црквата „Св.Никола“ пред голем број на верници. Оној што ќе го фати ќе добие подароци од црквата и од спонзорите кои секоја година ги наградуваат најхрабриот верник.

И.П.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk