25. 03. 2020 17:38

Забрането движење од 16 до 5 часот за време на викендите

Забрането движење од 16 до 5 часот за време на викендите

Во сабота и недела се забранува движење на сите граѓани од 16 до 5 часот наутро, одлучи Владата на денешната седница.

- Со цел уште поголема заштита на населението од ширењето на коронаврусот, Владата денеска донесе одлука за дополнителна рестрикција на движењето на населението за време на викенд. Се забранува движењето на сите граѓани за време на викенд (сабота и недела) од 16 часот до 05 часот. Остануваат на сила и сите други претходно донесени забрани, - напиша премиерот Оливер Спасовски.

Со овие измени и дополнувања забраната за движење во деновите на викендот, односно во сабота и недела, ќе започнува во 16:00 часот и ќе трае до 05:00 часот.

Сите јавни установи и приватни компании што работат за време на викенд, треба да се прилагодат на новите ограничувања за движење и да го завршат работниот процес најдоцна до 15:00 часот.

Со претходните владини мерки ограничено движење на граѓаните е секој работен ден од 21 до 5 часот наутро. Лицата над 67 години можат да се движат само од 5 до 11 часот, додека младите лица до 18 години од 12 до 21 часот.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk