×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Цвекло - зеленчук богат со витамини

  25.09.2020 05:44 | KumanovoNews

   Цвеклото е едно од најлековитите зеленчуци, коe редовно можеме да го имаме на нашата трпеза.

  Цвекло - зеленчук богат со витамини

  Лекарите велат дека дури и само една порција на салата, во текот на денот, од цвекло измешана со некој друг зеленчук, може да придонесе за поголема енергија и поголема концентрација, а исто така да делува и превентивно против настинката и грипот.

  * Здравствени придобивки од цвеклото:

  1. Цвеклото речиси и не содржи масти

  Овој зеленчук ја регулира вашата желба за јадење на благо, а е еден од ретките зеленчуци кои во себе речиси и да немаат масти. Затоа честопати се препорачува кога се започнува со некоја диета.

  2. Богато е со фолна киселина

  Овој зеленчук е особено погоден за жените кои се бремени, затоа што се препорачува како извор на фолна киселина, наместо лековите кои мораат да ги земаат поради недостаток на истата киселина.

  3. Го намалува високиот крвен притисок

  Цвеклото го намалува високиот крвен притисок, ја подобрува циркулацијата на крвта во телото и се бори против кардиоваскуларните болести.

  4. Го регулира нивото на шеќерот

  Со оглед на тоа дека цвеклото има гликемиски индекс 64, што значи дека бавно се разградува и трансформира во глукоза која се користи за задоволување на енергентските потреби на организмот. Поради истите причини ова му овозможува подолготрајна ситост на организмот и константна енергија во текот на денот.

  5. Богато е со хранливи состојки

  Цвеклото е зеленчук кој во себе содржи многу хранливи состојки, како што се витамините А и Ц, бетаин, калциум, минерали, магнезиум, фосфор и железо.