×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Како да се ослободите од пролетниот умор

  15.04.2021 07:32 | KumanovoNews

  Пролетта е годишно време во кое многу луѓе се чувствуваат уморни, без енергија, потребен им е повеќе сон, а често имаат и главоболки и губење на апетитот.

  Како да се ослободите од пролетниот умор

  Уморот е предизвикан од промената на времето, но и од периодот на исхрана, карактеристична за зимата, кога на менито има многу месо и месни производи, заради што се јавува недостаток на витамини.

  Нутриционистите препорачуваат дека пролетта е време кога треба да се премине на т.н. зелена храна- разни салати, свежи зелени зачини, коприви, зелка и други намирници, кои се важни за здравјето на луѓето.

  Тие сметаат дека две намирници особено се важни за да се воспостави рамнотежа во организмот- ротквици и лук.

  Ротквиците се богати со разни витамини. Содржат голем процент на витамин Ц, речиси исто колку и цитрусното овошје. Богати се и со витамин А и витамините од групата Б, заради што се благопријатни за нервниот систем.

  Исто така, во нив има и калциум, магнезиум, фосфор, калиум, железо и други минерали. Тие го поттикнуваат апетитот и ја враќаат енергијата. Ротквиците го прочистуваат организмот и помагаат да се исфрлат токсините и микроорганизмите што и влијаат на појава на болести.

  Се препорачува во салатите задолжително да се става и лук.

  Лукот е , исто така, многу корисен , го нормализира варењето, штити од настинки и вируси. Го регулира шекерот во крвта , крвниот притисок, ја прочистува крвта и ја подобрува работата на нервниот систем.

  Доколку во рана пролет во својата исхрана ги вклучите салатите со лук и ротквици, пролетниот умор ќе помине многу бргу или воопшто нема да го почувствувате.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk