×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Зимница: Тиквички со карфиол

  23.09.2020 06:46 | KumanovoNews

  Подготовка: 30 минути, варење: 4 минути

  Зимница: Тиквички со карфиол

  * Состојки за 2 тегли по 750 мл.

  - 650 гр. карфиол;

  - 300 гр. тиквички;

  - 3 лажици шеќер;

  - 500 мл. оцет;

  - 1/2 лажичка бибер во зрно;

  - 4 зрнца коријндер;

  - 1 лажица сол.

  * Подготовка:

  - Исечете го карфиолот и разделете го на парчиња, потоа измијте ја тиквичката и неа исецкајте ја на парчиња.

  - Во еден сад измешајте оцет со 500 мл. вода, додајте го биберот, шеќерот, коријандерот и солта и оставете да зоврие.

  - Потоа додајте го карфиолот и мешајте 4 минути. Следно, извадете го карфиолот и во истата вода додајте ја тиквичката, за неа е доволно само 1 минута бланширање.

  - Потоа извадете ја и тиквичката и ставете го зеленчукот во тегли .

  - Уште еднаш сварете ја маринадата, а потоа со неа прелијте го зеленчукот и добро затворете ги теглите.