19. 04. 2017 19:42

Второ место за Куманово во БИБЛ лигата

Второ место за Куманово во БИБЛ лигата

Кошаркарите на Куманово загубија на натпреварот против Берое со резултат 73-77, и се закитија со сребрен медал во БИБЛ лигата што е еден од поголемите успеси во историјата на клубот.

Кумановчани немаа шанси против квалитетниот „бугарски“ состав кој предводен од Американците Рос, Џонс и Гибсон само го продолжија она што го започнаа во првиот натпревар. Куманово сакаше да победи на натпреварот, за престиж и за публика меѓутоа немаше можност и Берое заслужено го освојува овој трофеј.

Марјан Јаневски постигна 15 поени а Димитар Караџовски и Стефан Живановиќ постигнаа по 14 поени за домаќинот. За гостите Брандис Рос постигна 17 поени.

Следното коло Куманово го игра против Карпош Соколи на гостински терен.

Фото: www.balkanleague.net