×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Над 5 милијарди евра се заштедите на граѓаните во денари во домашните банки, соопшти НБМ

  22.07.2022 08:31 | KumanovoNews

  Според податоците на Народната банка на Македонија, во јуни депозитите на домаќинствата во македонските банки изнесуваа 5,002 милијарди евра.

  Над 5 милијарди евра се заштедите на граѓаните во денари во домашните банки, соопшти НБМ

  Во мај таа бројка беше помала за 51,4 милиони евра.

  НБМ во повеќе наврати ја зголеми основната камата, во јули тоа зголемување изнесуваше 0,5 процентни поени, со што основната камата беше 2,5 отсто.

  Освен тоа НБМ одлучи да ја намали и задолжителната резерва за денарските обврски од 6,5 отсто - на 5 проценти, а ја зголеми стапката на задолжителна резерва за обврските во странска валута од 16,5 отсто, на 18 проценти.

  Ова предизвика македонските банки да ги зголемат каматните стапки за денарско штедење. За орочени денарски депозити каматните стапки кај некои банки веќе се 2 отсто.

  Во јуни пораснаа и девизните депозити - 2,676 милијарди евра.

  „Вкупните депозити на приватниот сектор во јуни се повисоки за 0,4 отсто во споредба со мај, а нивното ниво е за 1,8 отсто зголемено на годишна основа. Притоа, растот на депозитите на домаќинствата забрза и достигна 1 отсто на месечна основа, односно 5,2 проценти на годишна основа“, се вели во соопштението од централната банка.