Размислуваме за присуство на настани на затворено, задолжително само со вакцинален сертификат, кажа Филипче

14.07.2021 15:13 | Сузана Николиќ

Министерот за здравство д-р Венко Филипче апелира до сите граѓани да се вакцинираат, бидејќи тоа е единствениот начин како да се справиме со евентуално новиот бран кој би се појавил наесен. Податоците покажуваат дека 85% од здравствените работници се веќе вакцинирани, како и поголем дел од воспитно образовниот кадар.

Размислуваме за присуство на настани на затворено, задолжително само со вакцинален сертификат, кажа Филипче

„Доколку наесен опфатот на вакцинирани граѓани не е доволно голем ќе се воведат нови мерки, вакцинален сертификат кој ќе биде задолжителен за влез на настани на затворено, како и за организирање на масовни настани. Важноста на имунизација на населението е клучна за справување со пандемијата, затоа е важно граѓаните што поскоро да го сторат тоа, порача министерот Филипче.

Во изминатите три дена откако е започната теренската вакцинација, досега се вакцинирани околу 30% , теренската вакцинација ќе продолжи и во следниот период. Досега се вакцинирани околу 400.000 граѓани а се ревакцинирани 250.000 граѓани.

 
 

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk