×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Во јавната администрација никој нема да прими плата пониска од 18.000 денари, кажа Алити

  31.03.2022 10:05 | Сузана Николиќ

  До 15 април сите вработени во јавната администрација ќе ja добијат мартовската плата и никој нема да прими помалку од износот на минималната плата која е утврдена на 18.000 денари, изјави министерот за информатичко општество и јавна администрација Адмирим Алити.

  Во јавната администрација никој нема да прими плата пониска од 18.000 денари, кажа Алити

  „Ние сме во постојана комуникација со синдикатите. Законот кој треба да ја усогласи минималната плата веќе е во парламентот и, според наши информации, на 5 април треба да се гласа. Тоа го решава проблемот со минималната плата. Во однос на другите барања на синдикатите за покачување на платите на другите нивоа, Владата и министерството ја продолжуваат комуникацијата со нив. Подготвени сме да го направиме тоа, меѓутоа, на најдобар начин и во најдобар момент како за Владата, така и за државата“, рече на денешната прес-конференција Алити.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk