×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Бик на ражен за прославата на Ѓурѓовден во Старо Нагоричане

  04.05.2024 20:03 | Оливера Пешевска

  Во Старо Нагоричане утре /5 мај/, на платото пред црквата „Св. Ѓорѓи“ ќе се одржи традиционалната манифестација Ѓурѓовденски сабор. Официјалниот програма ќе започне во 18 часот и ќе трае до доцна во ноќта.

  Бик на ражен за прославата на Ѓурѓовден во Старо Нагоричане

  „Програмата ќе ја отворат КУД „Карпош“, огранок Старо Нагоричане и гостите КУД „Никола Вапцаров“ од Делчево. Подоцна ќе настапи музички бенд со две пејачки, за една голема и масовна забава.  Како и секоја година за гостите ќе го подготвиме познатиот специјалитет - бик на ражен. Минатите неколку години имавме голем број на посетители, па ќе бидат поставени и маси, веруваме дека гостите ќе бидат задоволни“, истакна Иван Марковиќ, член на организациониот одбор.

  Покровител на настанот е Општина Старо Нагоричане, а бикот на ражен, како и целокупната програма, е спонзорство на овогодинешниот кум.

  Прославата на Ѓурѓовден се совпаѓа со големиот христијански празник Велигден. 

  (фото. Ѓурѓовденски сабор 2023)