×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Четврта Фото колонија „Старо Нагоричане“ во Куманово

  20.02.2020 13:04 | KumanovoNews

  Во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово, вечерва во 19 часот, ќе биде отворена изложба на фотографии од  „IV – та Меѓународна Фото колонија – Старо Нагоричане 2019“.

  Четврта Фото колонија „Старо Нагоричане“ во Куманово

  Ученици на колонијата беа: Тома Петернек, Геза Ленарт, Воислав Луковиќ, Јелица Милентијевиќ, Ахмет Хукиќ,Петков Јанчев Димитров, Даракчиев Беила Стојанов, Цветан Гавровски, Душан Доцевски, Дарко Доцевски и Саша Јакимовиќ.

  Во текот на времетраењето на колонијата беа посетени Старо Нагоричане, Кокино (мегалитска опсерваторија), Пелинце – Музејот на АСНОМ, Куклица – Кратово, Осоговски манастир – Крива Паланка, Зебрњак – Куманово и Скопје, каде беа направени повеќе фотографии, а на изложбата ќе бидат презентирани 22 фотографии и истите ќе бидат подоцна претставени во неколку градови.

  Колонијата се одржа во периодот од 5-10 октомври 2019 г. а на истата учествуваа фотографи од Србија, Бугарија, Босна и Херцеговина и Македонија.

  Изложбата е под патронат на Фото сојузот на Македонија а е помогната од локалната управа на Општина.

  Изложбата во Куманово ќе трае до 04.03.2020.