×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Изложба на слики на уметникот Мице Јанкуловски во Градскиот музеј во Крива Паланка

  04.03.2021 10:08 | KumanovoNews

  Во Градскиот музеј од Крива Паланка, вечeрва во 19 часот, ќе биде отворена самостојна изложба на  дела на мултимедијалниот уметник Мице Јанкуловски, по повод 50 години творештво.

  Изложба на слики на уметникот Мице Јанкуловски во Градскиот музеј во Крива Паланка

  Јанкуловски, кој е македонски, но и светски признат сликар, карикатурист, аниматор, пишувач на палиндроми, последните 10 години е препознатлив по својата црна форма, односно делата што ги создава во исклучиво црна боја и со кои ја интригира светската јавност.

  Покрај изложбата на дела на Јанкуловски, ќе биде промовирана и публикацијата „МИЦКО-Мице Јанкуловски/Сликарство/ Форма 3“, објавена во чест на 50-годишното творештво на авторот.

  Изложбата ќе ја отвори Роберт Алаѓозовски, национален координатор за интеркултурализам и развој на културата при Владата на РСМ, а промотори се Корнелија Конеска, куратор и Жаклина Цветковска, новинар.

  (Ж.Ц.)