×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Концерт на Митан проект со Андријана Јаневска во Крива Паланка

  03.07.2024 09:07 | KumanovoNews

  Најубавите македонски антологиски песни ќе одекнат на летната сцена на Градскиот плоштад во Крива Паланка,  во четврток, 4 јули,  со почеток во 20:00 часот,  во рамките на концертот на Митан проект со Андријана Јаневска.

  Концерт на Митан проект со Андријана Јаневска во Крива Паланка

  Овој познат музички проект кој ја обединува традицијата и емоциите на некогашниот дух на врмето,  претставува  музичко патување низ Македонија со песни кои ја раскажуваат приказната за радоста, љубовта, тагата и гордоста на македонскиот народ.

  На програмата се најубавите „Македонски рози“ кои ќе ги оживеат  спомените за опеаните Дафина, Милица, Елена, едно моме и други, преку уникатната интерпретација на Андријана Јаневска, маестро Дамир Имери, како и музичарите Владимир Крстев, Александар Јовевски, Петар димовски и Мите Димовски-Митан.

  Настанот е дел од програмата на „Крива Паланка - Град на културата 2024“, и претставува можност за сите љубители на македонската музика да уживаат во едно незаборавно доживување, исполнето со емоции и спомени за паметење.

  Никола Митовски